Otevírací doba:
Po-Pá 7:30-19:00, So 8-12:00
Nachlazení a chřipka
S přicházejícím podzimem se výrazně vyskytují běžná nachlazení nebo chřipka. Obojí je onemocnění cest dýchacích a zpočátku nepoznáme, které z těchto onemocnění nás potkalo.
Nachlazení je způsobeno viry, které se přenáší kapénkami (kýchání, kašel). Nachlazení se vyvíjí několik dní. Projeví se zvýšenou teplotou, rýmou, škrábáním v krku, chrapotem, únavou, bolestmi svalů nebo bolestí v krku. Tyto příznaky obvykle odezní během jednoho týdne.
Chřipka je také způsobena virovými infekcemi, ale její průběh je mnohem těžší. Projeví se náhle velkou únavou, bolestmi svalů a hlavy, horečkou, zimnicí, škrábáním v krku a suchým kašlem. Může způsobit žánět průdůšek a zápal plic. Chřipka může trvat 7-10 dní, ale únava, která ji provází, může trvat až několik týdnů.
Kdy je třeba vyhledat lékaře? Pokud máte teplotu 38´C a vyšší déle než 3 dny. Pokud bolesti v krku trvají déle než 24 hodin a teplota je stále vyšší, může se jednat i o angínu, což je bakteriální onemocnění a je potřeba nasadit antibiotika. Pokud se hlenový sekret změní ve žlutý, zelený či nahnědlý, jedná se pravděpodobně o infekci v nosních dutinách.
Nachlazení i chřipka se vyskytují nejčastěji v zimě, kdy se začíná topit. Topením se snižuje vlhkost vzduchu v bytě a tím se vysušuje nosní sliznice, která je ideálním prostředím pro množení virů. Viry se uchytí na sliznici nosu a krku a někdy se rozšíří až do plic. Náš imunitní systém vyplavuje bílé krvinky, které bojují s infekcí. Příznaky nachlazení a chřipky nejsou způsobeny jen viry, ale jsou výsledkem toho, jak náš organismus bojuje proti infekci.
Léčba
- analgetika, antipyretika (Paralen, Acylpyrin, Panadol)
- vitamín C a B, zinek, echinacea (GS Celabex, GS Echinacea FORTE s vit.C+Zinek, GS ProPrevent Urgent)
- bylinné čaje (řebříčkový, mátový, odvar ze zázvorového kořene)
- konzumovat ovoce – zdroj vitamínů
- pitný režim
- klid na lůžku
- zvlhčování vzduchu
Léčba chřipky by neměla být podceněna. Chřipka může proběhnout jako lehké onemocnění, když se dodrží klid na lůžku. Při tzv. „přechození“ může dojít k zdravotním komplikacím jako např. zánět srdce, postižení nervového systému, zánět svalů nebo zánět hrtanu.
Prevence
- v době zvýšeného výskytu chřipky se vyhýbejte větším skupinám lidí (kina, divadla)
- často si myjte ruce (snížíte zachycení bacilů)
- konzumujte dostatek ovoce a zeleniny bohaté na vit. C a B
- zvlhčujte v bytě vzduch
- očkování
Očkování proti chřipce
Provádí se každoročně než začne výskyt virových infekcí. Ochrání vás 6-12 měsíců. Je nejlepším způsobem prevence proti chřipce.
Někteří lidé jsou chřipkou ohroženi více než ostatní a očkováni je pro ně nejlepší prevencí.
- dospělí lidé nad 65 let
- malé děti
- lidé s onemocněním srdce
- lidé s oslabeným imunitním systémem
- lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest a plic
- lidé s chronickým onemocněním ledvin a jater
- pracovníci ve zdravotnictví